Renew
Join
Recognition & Awards

Recognition & Awards

These awards recognize individuals who have made
significant contributions to Kansas Farm Bureau
and/or agriculture in one of three categories:

KFB Friend of Agriculture Award

Jeff Davidson, Greenwood County
Dennis Gruenbacher, Sedgwick County
Randy Lewis, Brown County
Jimmie Mengarelli, Crawford County
Mark Ploger, Pratt County
Les Regier, Johnson County
Frank Van Fleet, Wyandotte County
Jere White, Anderson County


Natural Resources Award

1st Place:
Richard, Michael and Brian Thompson
~ Thompson Farm & Ranch
District 10, Norton County

2nd Place:
Gene and Lynette Saltzman
District 5, Cloud County

3rd Place:
Dale and Nancy Kirkham
District 4, Greenwood County

Natural Resources District Winners

Taylor Seed Farms
District 1, Doniphan County

Keith Cattle Company
District 2, Lyon County

Anita Barnett
District 3, Allen County

Doyle and Kelly Bohl
District 6, Phillips County

Mark and Sindi Lohrding
District 7, Comanche County

Coralee Thornburg
District 8, Ness County


Young Farmers and Ranchers
Photo Contest Finalists

BACK IN TIME
“Grandpa Shorty”
Julia Herman, Rooks County

“Grandpa’s Memories”
Karla Boone, Greenwood County

FUNNY FARM
“Oops, I Slipped in the Mud Puddle”
Karla Boone, Greenwood County

“Hangin’ with the Girls!”
Brandon Roy, Rooks County

MY FARM FAMILY

“County Fair & Jerseys”
Ronda Meier, Washington County

“Before the Storm”
Tanner McMillen, Ness County


2016 Service Anniversaries

Dedicated county coordinators within each of
our 105 counties work with their county leadership
to strengthen agriculture in their communities.
We are pleased to recognize the commitment of these
individuals celebrating service anniversaries this year:

5 Years of Service
Kerry Mueller, Wyandotte County
Daresa Prescott, Osage County
Jennifer Gerber, Finney County

10 Years of Service
Jodeen Leaming-Udovich, Clark County
Fern Blount, Chase County
Starla Young, Seward County
Debbie Bearden, Allen County

15 Years of Service
Sharilyn McNickle, Stafford County

20 Years of Service
Pam Dougan, Neosho County
Susan Leedy, Woodson County

25 Years of Service
Cathy Jacobs, Russell County

30 Years of Service
Cindy Ecclefield, Anderson County


Leadership KFB Graduates

Bradley Bryant, Cowley County
Taylor Crawshaw, Wilson County
Steven McCloud, Harvey County
Kenley Stauffer, Jackson County
Amanda Taylor, Woodson County


Farm Family Awards

District 1:
Leroy & Kristi Russell, Shawnee County
District 2:
Nick & Jennie Guetterman, Johnson County
District 3:
Craig and Lori Carnahan, Labette County
District 4:
Larry and Margaret Goering, Harvey County
District 5:
Derek and Karra James, Clay County
District 6:
Josh and Lori Bohnert, Jewell County
District 7:
John and Cynthia Kuszmaul, Kingman County
District 8:
Bruce and Sherri McKissick, Clark County
District 9:
Travis and Corinna Hines, Hamilton County
District 10:
Lynn and Tami Goossen, Thomas County


Distinguished Service Award

Steve Baccus, Ottawa County