Ag Advisory Committees

Interested in getting involved or joining a committee? Click here to let us know what areas of KFB you're interested in

For a list of 2020 recommendations from KFB's advisory committees,  click here.

Ag Advisory Committees were authorized in the fall of 1997 by the Kansas Farm Bureau Board of Directors in order to “provide Farm Bureau members increased participation, a more efficient method of surfacing concerns, interests and needs regarding specific commodities and to enhance Kansas Farm Bureaus’ ability to respond to issues and programming needs critical to the profitability and risk management of specific agricultural commodity enterprises."

The Farm Bureau members below currently serve on these important committees.


Get Involved

Advisory committee members are appointed by the KFB president with recommendations from the district board directors. Members are appointed to serve one year terms (Oct. 1 to Sept. 30), and can serve up to three terms in one position.
If you are interested in serving on an advisory committee, contact your district board director.

 


Beef

District 1 - Kenley Carpenter
District 2 - George Hunsinger
District 3 - Ryan Edgecomb 
District 4 - Tom Patterson 
District 5 - Megan Larson 
District 6 - Jason Nelson 
District 7 - Adam Hampel
District 8 - Travis Goetz 
District 9 - Scot Schwieterman 
District 10 - Evan Lesser

Board Liaison - Dan Schmidt

 

 

Dairy

District 1 - Jami Phillips 
District 2 - Jon Pretz 
District 3 - Harry Clubine 
District 4 - Daniel Wiebe 
District 5 - Kyler Ohlde 
District 6 - Stephanie Eckroat 
District 7 - Jackie Mundt
District 8 - Britney Boersma 
District 9 - Fred Ritsema 
District 10 - OPEN
At-Large - Lynda Foster 

Board Liaison - George Pretz

 

 

 

ENR

District 1 - Diana Tuttle
District 2 - Byron Finley
District 3 - Cody Moyer 
District 4 - Bill Carp
District 5 - John Durst
District 6 - Scott Chapman
District 7 - Richard Wenstrom
District 8 - Alan Eaton
District 9 - Brad Niehues
District 10 - Kurt Maurath

Board Liaison - Jim Sipes

 

 

Feedgrains

District 1 - Bruce Thomas
District 2 - Thomas Phillips                                                                                                                                                    
District 3 - Craig Carnahan                                                                                                                                                    
District 4 - Garred Sellers                                                                                                                                                    
District 5 - Kevin Henke                                                                                                                                                    
District 6 - Jason Coover
District 7 - Alex Vosburgh                                                                                                                                                    
District 8 - Mark Baus                                                                                                                                                    
District 9 - Jeff Jones
District 10 - Jason Schielke                            

Board Liaison - Steve McCloud

 

 

Hay & Forage

District 1 - Garrett Holaday                                                                                                                                                    
District 2 - Samuel Knauss                                                                                                                                                    
District 3 - David Jones
District 4 - Mike Hiebert                                                                                                                                                    
District 5 - Kerry Whitehair
District 6 -Adam Ifland
District 7 - Spencer Stout                                                                                                                                                    
District 8 - Cole Buffo                                                                                                                                                    
District 9 - Travis Hines
District 10 - Kassie Remington               

Board Liaison - Jim Schmidt

 

 

Oilseeds

District 1 - Lucas Heinen                                                                                                                                                    
District 2 - Randy Hutchins                                                                                                                                                    
District 3 - Quentin Stoll                                                                                                                                                    
District 4 - Dan Metz
District 5 - Travis Mason                                                                                                                                                    
District 6 - Anna Luna                                                                                                                                                    
District 7 - Chad Huffman                                                                   
District 8 - Brandon Whitley
District 9 - Travis Fieser
District 10 - Jeanne Jones                            

Board Liaison - Tim Tyson

 

 

Sheep & Goat

District 1 - Matt Young
District 2 - Joel Hanson                                                                                                                                                    
District 3 - Ed Hewlett
District 4 - Tara Varner                                                                                                                                                    
District 5 - Carl Segerhammar                                 
District 6 - Sally Brandon
District 7 - Amy Varner                                                                                                                                                    
District 8 - Kelene McCollum                                                                                                                                                    
District 9 - Nick Vos
District 10 - Stephen Simon

Board Liaison - Glenn Brunkow

 

 

Swine

District 1 - Alan Haverkamp                                                                                                                                                    
District 2 - Mark Bgrid-xn
District 3 - Darren Felts
District 4 - Douglas Claassen
District 5 - Craig Good                                 
District 6 - OPEN                                 
District 7 - Leon Dunn
District 8 - Jared Petersillie
District 9 - Skyler Glenn
District 10 - Joe Broeckelman            
At-Large - Eric Castle

Board Liaison - Doug Zillinger

 

 

Wheat

District 1 - Nathan Dressman                                                                                                                                                    
District 2 - Gail Kueser                                                                                                                                                    
District 3 - Greg Mowdy                                                                   
District 4 - Corey Moomaw
District 5 - Jay Wisbey
District 6 - Kathleen Schultze
District 7 - Connor Peirce                                                                                                                                                    
District 8 - Jim Harden                                                                                                                                                    
District 9 - Mike Deaver
District 10 - Daniel Sowers                            

Board Liaison - Kevin Holle